मेयर चौधरीले भने: ‘प्रचण्डलाई कारबाही भएको छ ? कसले गर्न सक्छ मलाई कारबाही ?’

काठमाडौं। इटहरी उपमहानगरपालिकाका मेयर द्वारिकलाल चौधरीले पत्रकारलाई धम्की दिएको प्रकरणमा सत्तारुढ पार्टी नेकपाका अध्यक्षद्वय प्रधानमन्त्री केपी ओली, पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डदेखि युवा संघ उपाध्यक्ष पर्शुराम बस्नेतसम्मलाई मुछेका छन् ।

आफू कसैसँग नझुक्ने दाबी गरेका उनले धम्की दिएको स्वीकार्दै राष्ट्रिय टेलिभिजनमार्फत राज्यलाई नै चुनौति समेत दिँदै भने,‘कसले गर्न सक्छ मलाई कारबाही ?’

पत्रकारदेखि कर्मचारीसम्मलाई लोपार्ने र कुट्नेसम्मका हर्कतका कारण विवादमा मुछिदै आएका उदण्ड मेयरले पछिल्लो पटक पत्रकार बिराट अनुपमलाई दिएको धम्की प्रकरणमा प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीलाई पनि मुछेका छन् । उनले भने,‘केपी ओली, द्वारिकलाल चौधरीलाई कारबाही गर्ने हिम्मत छ ?’

यति मात्र होइन, नेकपाको सुनसरी जिल्ला कमिटी सदस्य रामप्रसाद चौलागाईलाई पिटेको सन्दर्भलाई उप्काउँदै टेलिभिजनमार्फत नै चौधरीले भने,‘पत्रकार कुट्ने पर्शुराम बस्नेतलाई कारबाही भएको छ ? यस्ता भ्रष्ट र परिचालित पत्रकारलाई कालो मोसो दल्छु ।’

केही दिनअघि नेकपा अध्यक्ष प्रचण्डसँग हात मिलाएको सन्दर्भमा पनि उनले बोलेका थिए । बारम्बार भ्रष्टाचारविरुद्धको नारा लगाएका उनले पार्टीले भने पनि प्रशासनले भने पनि नमान्ने बताए ।

चौधरी यतिमा रोकिएनन्, प्रचण्डको नामै किटेर भने,‘१७ हजार मान्छे मारेर राजनीतिमा आएका प्रचण्डलाई कारबाही भएको छ ? क्रान्तिमा जो जायज छ, त्यहि ठिक हुन्छ । मैले इटहरीमा क्रान्ति सुरु गरिसकेको छु ।’

संविधानको अपमान

नेपालको संविधानको पनि मेयर चौधरीले अपमान गरेका छन् । संविधानको दायरामा रहेर जनप्रतिनिधिले काम गर्नुपर्ने भन्ने विषयमा चौधरीले भनेका छन्,‘यो संविधान कम्युनिस्टले बनाएको होइन, यसको काम छैन । त्यसैले संविधानअनुसार चल भनेर मलाई नसिकाए हुन्छ ।’

‘मानसिक सन्तुलन गुम्यो’

उक्त प्रकरणमा नाम जोडिएका युवा संघ उपाध्यक्ष बस्नेतले मेयर चौधरीको मानसिक सन्तुलन गुमेको आँकलन गरेका छन् । उनले आफ्नो नाम जोडेर पत्रकारलाई धम्की दिने मेयरलाई पार्टी र पदबाट बर्खास्त गर्न नेकपासँग अपिल समेत गरेका छन् ।

मेयर चौधरीले झण्डै ७ बर्ष अघि पत्रकार ‘खिलानाथ ढकालमाथि बिराटनगरमा भएको आक्रमण’लाई संकेत गर्दै बस्नेतको नाम जोडेका हुन् । तर उक्त आक्रमणमा बस्नेतको प्रत्यक्ष संलग्नता भने थिएन । बस्नेतसँग जोडिएका दुई व्यक्तिलाई भने पक्राउ गरी कारबाही गरिनुका साथै तत्कालिन प्रधानमन्त्री झलनाथ खनाल सरकारले ढकालका लागि २ लाख उपचार र सहयोग खर्च दिएको थियो ।

सम्बन्ध र धम्कीको कारण 

पत्रकार बिराट अनुपम (गौतम) र मेयर चौधरीको राजनीतिक वैचारिक समानता रहेको छ । मेयर चौधरी नेकपाका प्रदेश सदस्य हुन् भने, गौतम नेकपाको विचार बोकेको प्रेस संगठनका सदस्य हुन् । दुवैको पृष्ठभूमी पूर्वएमालेको विचारसँग नजिक रहेको छ ।

मेयर चौधरीले पत्रकार अनुपमलाई धम्की दिनुको खास कारणचाहिँ केही महिनाअघि इटहरी उपमहानगरपालिकाले सीएफएल चिम खरिदमा भएको अनियमिततासम्बन्धी समाचार प्रकाश गर्नु रहेको हो । उक्त विषयलाई मेयर चौधरीले टेलिभिजनसँगको कुराकानीमा पनि बताएका थिए ।

‘भ्रष्टाचारका विषयमा समाचार लेख्नु पत्रकारको दायित्व हो, अस्ति पत्रकार र कर्मचारीमाथि गरिएको आक्रमणको विषयमा सामाजिक सञ्जालमा स्ट्याटस् लेखेका कारण मेयरले धम्की दिए’, पत्रकार अनुपमले भने,‘उनलाई सीएफएल प्रकरणको समाचारले पनि मस्तिष्कमा कतै हानिरहेको रहेछ ।’