बिना मगरको नेतृत्वमा खानेपानीमा असाधारण उपलब्धी, बन्ने भयो मेलम्ची जत्तिकै ठूलो अर्को आयोजना

कास्की (पोखरा) । नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा) को राजनीतिक बृत्तमा सर्वाधिक चर्चित क्षमतावान नेतृ भनेर चिनिने बिना मगरले खानेपानी मन्त्रालयको नेतृत्व लिएपछि देशको खानेपानी तथा सरसफाई क्षेत्रमा असाधारण उपलब्धी प्राप्त भएको छ ।

विश्वका विभिन्न अन्र्तराष्ट्रिय संस्था तथा संगठनहरुले नेपालमा शुद्ध पिउनेपानीको अवस्था हाहाकार रहेको, सरसफाईको दृष्टिमा उच्च जोखिममा रहेको प्रतिवेदन पेश गरिरहेका बेला मन्त्रालयको नेतृत्व उहाँको हातमा आएको थियो । अहिले तथ्यमा नै हेर्ने हो भने नेपालमा खानेपानीको पहुँच र सरसफाईमा नागरिकको सचेतना राज्य संयन्त्रले विकास गरेका आयोजनाको अवस्था हेर्दा विश्व समुदाय चकित बनेको छ ।

राजधानी काठमाडौवासीका लागि बरदान सावित हुने अपेक्षा राखिएको मेलम्ची खानेपानी आयोजनालेपनि अब पुरा हुँने ढुक्कको अवस्थामा आएको छ । यही आयोजनालाई दिएर केहीले मन्त्रीको आलोचना गरे । तर त्यो क्षमता र कार्य कौशलता देखेर आत्तिएका र राजनीतिक बृत्तमा खुट्टा तान्ने प्रवृतीका विपक्षी मित्रहरुले गरेको फण्डा हो भन्ने कुरामा सबै सचेत भइसकेका छन् ।

किनकी मन्त्री मगर आउँनुभन्दा पहिले यो आयोजनाले दर्जनौँ मन्त्री फेर्यो । दशककौँको समय गुजार्न बाध्य भयो । तर मन्त्री मगरको तदारुकताले अब भने एउटा निकास पाएको छ । काठमाडौको समस्या हल गरेपछि अब मन्त्री मगरको दृष्टी पर्यटकीय नगरी कास्किको पोखरामा परेको छ ।

पोखरा महानगरपालिका वडा नम्बर १९ स्थित मर्दी खोला खानेपानी प्रशोधन शुद्धीकरण आयोजनाको मंगलबार शिलान्यास भएको छ छ । मर्दी खोलाको पानीलाई प्रशोधन गरेर शुद्धीकरण गरी पिउनका लागि योग्य बनाउने उद्देश्यले पोखरामा खानेपानी सुधार आयोजनाको काम सुरु भएको हो । मन्त्रीले शिलान्यास गरेसँगै अब यो मेलम्ची आयोजनापछि कै ठूलो खानेपानी आयोजना बन्ने निश्चित भएको छ ।

आयोजनाको शिलान्यास गर्दै खानेपानी मन्त्री मगरले देशै भरि प्रशोधित खानेपानी पुर्याउन सरकार योजनाका साथ अघि बढेको बताउनुभएको छ । प्रशोधित स्वच्छ खानेपानीद्वारा नै रोगको महामारी नियन्त्रण गर्न सकिने उहाँले बताउनुभयो । कार्यक्रमलाई सम्बोधन गर्दै मन्त्री मगरले भन्नुभयो, ८८ प्रतिशत जनताले आधारभूतस्तरको खानेपानी पाएका छन् । २० प्रतिशतले मात्र प्रशोधित स्वच्छ पानी पिउन पाएका छन् । सरकारले प्रशोधित खानेपानी पु(याउन यसपालि बजेटमा प्राथमिकता दिएको छ ।

शुद्ध र प्रशोधित पानीको सुनिश्चित गर्नका लागि चुनौती रहेपनि सन् २०३० सम्ममा दीगो विकासका लक्ष्य पुरा गर्नुपर्ने दायित्व सरकारको काधमा रहेको उहाँले बताउनुभयो ।
मन्त्री मगरले भन्नुभयो, अहिले पनि धेरै जनताले शुद्ध र प्रशोधित खानेपानी खान पाएका छैनन । यसमा कसैको ध्यान गएको छैन । रोग लागेपछि हामी औषधी लिएर पुग्छौं । बजेट छुट्याउने गर्छौं तर पानी प्रशोधित गर्ने योजनामा ध्यान दिदैनौ ।

गण्डकी प्रदेशका भौतिक पूर्वाधार विकास मन्त्री रामशरण बस्नेतले २ वर्ष भित्र आधारभूतस्तरको खानेपानी सेवा पुर्याउने अभियानमा प्रदेश सरकार जिम्मेवारीका साथ अघि बढेको बताउनुभयो । संघीय सरकारसंग सहकार्य गरेर अघि बढ्न र एक घर एक धाराको नीतिलाई सफल पार्न प्रदेश सरकार तयार रहेको मन्त्री बस्नेतले प्रतिबद्धता जनाउनुभयो ।

गण्डकी प्रदेशका प्रदेश सदस्य कृष्ण थापाले विकास निर्माणको काममा कोही कसैले पनि विरोध गरेर उपलब्धि हासिल नहुने बताउनुभयो । विकास निर्माणको काममा विरोध नगर्न र सबै मिलेर अघि बढ्न प्रतिबद्धता जनाउनुपर्ने धारणा राख्नु भयो ।

कार्यक्रममा प्रदेश सभा सदस्य रामजी बराल, पोखरा महानगरपालिकाका मेयर मान बहादुर जि सी, खानेपानी संस्थानका महाप्रबन्धक डा. भुपेन्द्र प्रसाद र नेपालका लागि जापानका राजदूत मासामिची साइगो लगायतका वक्ताले यो आयोजना सफल बनाउन सबैलाई आग्रह गरेका थिए ।

खानेपानी मन्त्रालयको उपत्यका बाहिर सुरु हुन लागेको यो पहिलो ठूलो आयोजना हो भने मेलम्ची पछि मन्त्रालयको यो दोस्रो ठूलो आयोजना हो । यो आयोजनाबाट कास्की पोखरा महानगरपालिका क्षेत्र भित्र दैनिक साढे ४ लाख जनसंख्या प्रत्यक्ष लाभान्वित हुने जनाईएको छ ।

अबको तीन वर्षमा आयोजनाको काम सम्पन्न गर्ने लक्ष्य राखिएको छ । पोखरामा खानेपानी सुधार आयोजना सुरु गर्न जापान सरकारले नेपाललाई ४ अर्ब ८१ करोड रुपैंयाँ अनुदान दिने सम्झौता गरेको थियो । सोही सम्झौता अनुसार खानेपानी मन्त्रालय अन्तर्गतको नेपाल खानेपानी संस्थानले आयोजनाको काम अघि बढाउन लागेको छ । जापानले यो अनुदान रकम सिभिल ठेक्काको लागि दिएको नेपाल खानेपानी संस्थानले जनाएको छ ।

जापानले दिएको कुल अनुदान रकममध्ये ४ अर्ब २१ करोडमा सिभिल कार्यका लागि जापानमै बोलपत्र आह्वान भएको थियोे । जसमध्ये हाजमा एन्दो कर्पोरेशन कम्पनीले अनुमानित लागत रकम भन्दा ८ दशमलव २ प्रतिशत कममा बोलपत्र कबोल गरेको थियो । हाजमा कम्पनी सँग संस्थानले २०७५ फागुन २४ गते सम्झौता गरेको थियो । हाजमा कम्पनीले ३ अर्ब ९४ करोड २७ लाख रुपैयाँमा उक्त कामको ठेक्का पाएको हो ।

खानेपानीको क्षेत्रमा यो अहिलेसम्मकै ठुलो आर्थिक सहयोग भएको संस्थानका महाप्रबन्धक डा. भुपेन्द्र प्रसादले बताउनु भयो । अनुदान रकम पानी शुद्धीकरणका लागि ट्रिटमेण्ट प्लान्ट निर्माण र पाईपलाईन विस्तारमा खर्च हुने महाप्रबन्धक डा। भुपेन्द्र प्रसादले जानकारी दिनुभयो ।

दैनिक साढे ४ करोड लिटर पानी प्रशोधन गर्ने प्लान्ट मर्दी खोलामा राखिने र खानेपानी आपूर्तिका लागि १ सय किलोमिटर पाइप बिछ्याइने आयोजनाको डेपुटी प्रोजेक्ट म्यानेजर निरन महर्जनले जानकारी दिनुभयो । त्यस्तै खानेपानी भण्डारण गर्न २० लाख लिटरको ३ वटा रिजर्भवायर पानी ट्यांकी निर्माण गरिनेछ । पोखराको पस्र्याङ, फूलबारी र कोल पाटनमा रिजर्भवायर ट्यांकी निर्माण गर्न लागिएको डेपुटी प्रोजेक्ट म्यानेजर महर्जनले बताउनुभयो ।

पोखरा खानेपानी सुधार तथा विस्तारको लागि याचियो इन्जिनियरिङ्ग कम्पनी लिमिटेडले विस्तृत डिजाइन गरेको थियो । सन् २००४ मा यसको सम्भाव्यता अध्ययन गरिएको थियो ।