यी प्रोफेसरको दिमागमा ‘चल्छन्’ चिनियाँ राष्ट्रपति सी

काठमाडौं। विश्वका ठूला देशका राष्ट्रप्रमुखहरुले बढो चासो दिएर हेरेका छन्, चिनियाँ राष्ट्रपति सी जिङपिङलाई ।किनकि अब सीले चाहे भने उनी जीवनभर चीनमा राष्ट्रपति बन्न सक्छन् । केही दिनअघिमात्र एउटा संवैधानिक संशोधन गरेर सीलाई आजीवन राष्ट्रपति बन्ने बाटो खुलेको हो । त्यो संशोधनले चिनियाँ राष्ट्रपति दुई कार्यकालमात्र राष्ट्रपति बन्न पाउने कानुनको अन्त्य गरिदियो ।

अब अन्तर्राष्ट्रिय राजनीतिका विश्लेषकहरु भनिरहेका छन्– चीनको यो संशोधन खासमा सीलाई अमेरिकी राष्ट्रपति भन्दा शक्तिशाली देखाउनका लागि गरिएको हो । तर, के यो ‘डिजाइन’ सी आफैंले गरेका हुन् त ? होइन । सीको यो रणनीतिको पछाडि प्रोफेसर वाङ हुनिङको दिमाग रहेको मानिन्छ । अमेरिकामा अध्ययन गरेका वाङ प्रोफेसर पनि हुन्।

चिनियाँ राजनीतिमा वाङ नयाँ नाम होइन । उनले सीबाहेक यसअघि कम्युनिष्ट पार्टीका दुई महासचिवसँग पनि काम गरिसकेका छन् । चिनियाँ राष्ट्रपति जियाङ जेमिन तथा हु जिन्ताओका भाषण पनि लेखिसकेका वाङले सीका अधिकांश योजना तयार पार्ने गर्छन् । त्यसो त वाङले चीनका पूर्वराष्ट्रपति जियाङ जेमिनको ‘तेस्रो प्रतिनिधित्व’ तथा हु जिन्ताओको ‘विकासको वैज्ञानिक सिद्धान्त’को मस्यौदा तयार पार्न पनि प्रमुख भूमिका खेलेका थिए । त्यसैले पनि सीले वाङलाई विशेष प्राथमिकता दिन्छन् ।

वाङ सीका हरेक विदेश भ्रमणमा पनि सँगै रहन्छन् । जसरी भारतमा अमित शाहले नरेन्द्र मोदीलाई विजयी बनाउन र अन्य राजनीतिक गणितमा सहयोग गरिरहेका छन्, त्यसैगरि वाङले सीको प्रमुख सल्लाहकार भएर काम गरिरहेका छन् । विश्वमा सीको अन्तर्राष्ट्रिय छविलाई थप बलियो बनाउन र चीनमा गरिबी उन्मूलनदेखि लिएर भ्रष्टाचार न्यूनिकरणमा सीलाई ‘आइडिया’ दिने वाङ नै हुन् ।

वाङ सन् १९८० को दशकमा अमेरिकामा अध्ययन सकेर चीन फर्किएका थिए । एउटा देशको शक्ति प्रयोग गर्ने क्षमता तथा अन्तर्राष्ट्रिय सम्बन्धमा ‘एक्सपर्ट’ मानिने वाङले डिसेम्बर २०१७ मा विश्व इन्टरनेट सम्मेलनमा दिएको भाषणले विश्वमा तहल्का मच्चाएको थियो ।