विप्लवले मेरो दिमाग नै खल्बलिने कुरा गरे : प्रचण्ड

चितवन। नेकपाका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले विप्लव समुह छिट्टै राजनीतिक मूलधारमा आउने दावी गरेका छन् । मङगलबार चितवनको भरतपुर महानगरपालिकाको चौँथो नगरसभालाई सम्बोधन गर्दै अध्यक्ष प्रचण्डले आफुले विप्लवलाई सबैभन्दा नजिकबाट चिनेको भन्दै उनी विस्तारै राजनीतिक मूलधारमा आउने तयारीमा रहेको बताएका हुन् ।

‘म विप्लवलाई सवैभन्दा नजिकबाट चिन्छु । हुन त अहिले एक दुईवटा बम पड्किएका छन् । यो घटनाक्रमले पनि विप्लवलाई विस्तारै नयाँ सोँचतिर जान प्रेरित गरेको छ । जसरी साथिहरु यसअघि मूलधारमा आइरहनुभएको छ । त्यसैगरी विप्लव पनि आउनुहुन्छ’ प्रचण्डले भने, ‘म प्रति उनी (विप्लव) को मनमा घृणा छैन ।’

अध्यक्ष प्रचण्डले पहिल्यैदेखि विप्लवले आफुसँगको भेटमा र सँगै रहेका बेला मार्मिक कुरा गर्ने गरेको स्मरण गदै उनले भनेका कुराहरु आफूलाई समेत गहिरिएर सोच्न बाध्य बनाउने गरेको बताए ।

विप्लवले दिमाग नै खल्बल्याए

एउटा मिटिङमा बहस हुँदा विप्लवले आफ्नो दिमाग नै खल्बलिने गरी एउटा कुरा भनेको प्रचण्डले सुनाए । ‘त्यस मिटिङमा हामीलाई काठमाडौँ त ल्याउनुभयो कमरेड ! तर नुवाकोटको एक तामाङ समुदायकी महिलालाई काठमाडाँै लाने भनेर बम्बई लगेजस्तो त हुने होइन ? भनेर प्रश्न गर्नुभयो’ विप्लवको भनाइ उधृत गर्दै प्रचण्डले सुनाए ।

तर अब विप्लवले बम्बई लगेको रहेनछ, काठमाडाँै नै लगेको रहेछ भनेर बुझ्न थालेको मैले पाएको छु । प्रचण्डले विप्लवको समस्या देशमा अब धेरै दिन नरहने समेत बताए । ‘शान्तिपूर्ण समाधान हुन्छ–हुन्छ । यो लामो समय रहँदैन,’ प्रचण्डको भनाई छ ।

काँग्रेस पनि एउटै डुङ्गामा

उनले विप्लवसँग मात्रै नभएर सरकार र नेकपा प्रतिपक्षसँग पनि सहकार्य गर्ने पक्षमा रहेकाले प्रतिपक्ष दलका नेता शेरबहादुर देउवा, आफु र प्रधानमन्त्री ओलीविच सम्बाद र छलफल निरन्तर भइरहेको बताए । ‘लगातार हामी तीनबीच जनाबीच छलफल र संवाद भइरहेको छ’ प्रचण्डको भनाई थियो ।

प्रतिपक्ष नेपाली काँग्रेससँगको सहकार्यबाटमात्रै समृद्धि र विकासको लक्ष्य पुरा हुने भन्दै उनले एक्लै हिँडेर कही नपुगिने बताए । ‘विकास र समृद्धिको यात्रामा पाइला चाल्ने प्रयास भइरहेको छ । यस यात्रामा प्रतिपक्षको पनि सहयोग आवश्यक छ । छलफल भइरहेको छ ’ प्रचण्डको भनाई छ । ‘शान्ति प्रकृयामा हामी मिलेरै आयौँ, संविधान मिलेर बनायौँ । अझै मिल्नुपर्ने बाध्यता छ । बाँकी शान्ति प्रकृयाका काम पनि मिलेर गर्नुपर्नेछ । सत्य निरुपण तथा वेपत्ताका सम्बन्धमा पनि हामी छलफलमै छौँ । हामी सवैको डुङ्गा एउटै हो । एउटै डुंगामा चढेका छौँ । त्यहाँबाट फुत्कन सक्ने अवस्था नै छैन’ प्रचण्डको भनाई छ । प्रचण्डले विकास र राष्ट्रिय महत्वका विषयमा सवै एकजुट हुनको विकल्प नभएको पनि बताए।