बाबुराम र उपेन्द्रलाई नेकपामा ल्याउने प्रचण्डको तयारी !

काठमाडौ। पार्टी आन्तरिक विवादमा फसिरहेका बेला नेकपाको एक पक्षले उपेन्द्र यादव/बाबुराम भट्टराई नेतृत्वको समाजवादी पार्टीसँग एकताको प्रक्रिया अघि बढाउने तयारी गरेको छ ।

खास गरी अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल प्रचण्ड समाजवादी पार्टीसँग एकता गर्नुपर्ने पक्षमा छन् । प्रचण्डले माधव नेपाल, झलनाथ खनाल र बामदेव गौतमलाई समेत त्यसमा सहमत गराइसकेको दाबी स्रोतको छ । स्रोतका अनुसार अनौपचारिक च्यानलमार्फत प्रचण्ड–बाबुराम–उपेन्द्रबीच एकता वार्ता अघि बढेको छ । यद्यपि त्यसबारे दुवै पक्षले केही बताएका छैनन् । भट्टराईका स्वकीय सचिव विश्वदीप पाण्डे केही दिनयता एकताका लागि वातावरण बनाउन भित्रभित्रै सक्रिय भएका छन् । यो बीचमा पाण्डेले नेकपाका दोश्रो पुस्ताका नेताहरुसँग छलफल पनि गरेका छन् ।

‘२०५२ सालपछिका परिवर्तनकारी शक्तिबीच एकता हुनुपर्छ भन्ने उहाँहरुको जोड रहेछ’, पाण्डेसँग भेटेका नेकपाका एक नेताले भने । पार्टीको राजनीतिक प्रतिवेदनमा जनताको बहुदलीय जनवाद उल्लेख गरेर जानुपर्ने प्रधानमन्त्रीसमेत रहेका अध्यक्ष केपी ओलीको प्रस्तावपछि प्रचण्ड झस्किएका छन् । उनले दुई पार्टीबीच एकता गर्दा भएको सहमतिअनुसार तत्कालको पार्टीको अन्तरिम कार्यदिशा ‘समावजाद उन्मुख जनताको जनवाद’ हुनुपर्ने मा माधव नेपाल, झलनाथ खनाल र बामदेव गौतमलाई समेत सहमत गराएका छन् । उनीहरुकै असहमतिका कारण शुक्रबारको सचिवालय बैठकमा ओलीले गरेको बहुदलीय जनवादको प्रस्तावमा सहमति जुट्न सकेन । यस्तै आलोपालो सरकारको नेतृत्वबारे पनि ओली–प्रचण्ड विवाद सतहमै आएको छ । सार्वजनिक भएको गोप्य दस्तावेजले पाँच वर्षे कार्यकालमा सरकारले नेतृत्व दुई नेताले आलोपालो गर्नेबारे बोलेको छ । तर, प्रधानमन्त्रीको टिमका केही सदस्यले भने त्यस्तो सहमति हुँदै नभएको बताउँदै आएका छन् ।