आकाश यात्राकी आमा सुमिका बज्राचार्य

काठमाडौं। काठमाडौं न्यूरोडकी सुमिका बज्राचार्य एक दशकअघि सम्म टीभीमा समाचार पढ्थिन् । मिस नेपालको टपटेन प्रतिस्पर्धी पनि भइन् । नेपालभाषाको फिचर फिल्म, टेलिफिल्म पनि खेलिन् । मोडलिङ गरिन् । यी सवै कर्मले उनको तिर्खा मेटिएन् । सानैदेखि हिँड्ने, घुम्नेको शोख थियो । पैसा तिरेर घुमफिर गर्न सम्भव थिएन् । सञ्चारकर्ममै रहँदा ओमान एयरले एयर होस्टेजको आवश्यकता खुलायो । ‘भगवानले तँ चिता म पुर्याउँछु’ भने झै भयो । उनले तत्काल आवेदन दिइन् । ओमान एयरका प्रतिनिधि काठमाडौं आएर अन्तर्वार्ता लिए । केही दिनपछि उनी छानिएको खबर आयो । अपवाद छोडेर काठमाडौंको चारकिल्ला नकटेकी सुमिकाका लागि परदेशको जागिर कल्पना बाहिरको थियो । परिवारमा एकप्रकारको सन्नाटा छायो । आखिर आकाश परीको जागिरका लागि उनी लागिन– ओमान ।

केही समयको तालिमपछि उनी उत्रिइन् कार्यक्षेत्रमा । शुरुका दिनमा काम बिग्रेला, भत्केला भन्ने त्राहीमाम भयो । हरेक काममा उनी जिज्ञासु बन्थिन् । अरुभन्दा केही फरक गर्न पाए हुन्थ्यो भन्ने मनमा लाग्थ्यो । अझ सजिलो के भयो भने ११ जना नेपाली ओमान एयरमा क्याविन क्रू मै काम गर्थे । सानै किन नहोस, जहाजको नेपाली समाजले ‘होम सिक’ हुनबाट बचायो । जीवनमा सोचेअनुसार नै आकाशको यात्रा शुरु भयो । कमाई पनि सन्तोषजनक थियो । ड्यूटीमा सुत्न नपाइने । कुनबेला कुन देशको जमिन छुँदा कति बज्ने हो, पत्तो नहुने । घण्टौं विमानभित्र एसीमा बस्नुपर्ने । न भोक, न निद्रा । यी दुईको तालमेल नमिल्दा शुरु शुरुमा शरीरमा आलस्य बढ्थ्यो । यति हुँदाहुदै पनि दिनैपिच्छे फरक फरक अनुहार अलग, अलग माटोको स्पर्शले सुमिकालाई भोक तिर्खा बिर्साउँथ्यो ।

‘अवतरण गर्ने क्रममा प्लेनको झ्यालबाट देखिने लण्डन, पेरिस, रोम, थाइल्याण्ड, श्रीलंका र नयाँदिल्ली शहरको दृश्यले मलाई सधैं लोभ्याउँछ । कहिलेकाहीँ त त्यहाँको अद्भूत दृश्य हेरेर चिच्याउन मन लाग्छ । यी ठाउँमा जति गएपनि भोक मर्दैन् ।’ ओमान एयरको नेटवर्क रहेको संसारका सवै भाग पुगिसकेकी सुमिका थप्छिन्– ‘यति हुँदाहुँदै पनि नेपालको जस्तो उच्चकोटीको मौसम भएको ठाउँ संसारमा विरलै छ । सानो भूगोलमा यस्तो विविधता कहीँ भेटिदैन् । ओमान एयरको जहाज नेपाल पनि आउँछ । क्याविन नेतृत्व गरेर धेरै पटक नेपाल आएकी छु । विदेशी जहाजमा नेपालीले नेपाली नै एयरहोस्टेज देखेपछि अति आत्मीयता देखाउँछन् । आफ्ना मनका कुरा निर्धक्क भन्छन् । त्यो बेला मलाई जहाजमा नभएर नेपाली घरपरिवारमा बसेको भान हुन्छ ।’

उनीहरुले पालैपालो एयरबस र बोइङमा काम गर्नुपर्छ । एयरबसमा चालक र क्याबिन क्रू को संख्या १२ हुन्छ । सानोमा चालक दल २, क्याविन क्रू ५ जना हुन्छन् । एयरबसमा काम गर्दा महिनाको ६ बोइङमा १५ उडानसम्म गर्नुपर्छ । पारिश्रमिक कति हुन्छ त ? यो निश्चित हुँदैन् । एउटा उडानको ५ सय रियाल न्यूनतम भत्ता हुन्छ । सुरक्षित यात्रा, भौतिक तथा आत्मिक सुरक्षा र प्राथमिक उपचार क्याविन क्रू को मुख्य दायित्व हो । क्याविन क्रू भनेको यात्रामा रहेका सयौं यात्रुको यात्राभर आमाको दायित्व निर्वाह गर्नुपर्ने पद हो । जहाजमा काम गर्नु भनेको एक किसिमको यायावर जिन्दगी हो । जुन देश गयो, होटलमा बस्नुपर्छ । पाइलटलाई सुपर डिलक्स, सुपरभाइजरलाई डिलक्स र अन्यलाई भीआईपी कोठा जहाज कम्पनीले नै उपलब्ध गराउँछ । हातमा पैसा पनि हुने । देश विदेश घुम्न पनि पाइने । वास्तवमा बाहिरबाट एकप्रकारको स्वर्ग देखिन्छ । साथीभाई डाह गर्छन् । सुमिकालाई पनि त्यस्तै लाग्छ । उनी थप्छिन्– ‘हो, नयाँ ठाउँ गयो, बजार घुम्यो । जुन ठाउँ गयो, नयाँ सामान देखिन्छ । किन्न मन लाग्छ । किन्यो, त्यसको उपयोगिता भने छैन् । ओमानमा के फेसन गरेर हिँड्नु ? जहाजमा आफ्नै युनिफर्म हुन्छ । बजारमेनियाको रोगबाट बच्न आजकल त म बजार नै जान्न होटलमै समय काट्छु । फेरि विदेशमा पैसा कमाउन आउनेले उडाएरै सक्नु पनि भएन् । म त समय र ठाउँ अनुकूल हेरेर दालरोटी बोकेर जान्छु । आकासमा अप्राकृतिक जीवन बाँच्नेको स्वास्थ्यमा थोरै पनि गडबडी भयो भने भविष्य अन्धकार हुन्छ भन्नेमा सचेत छु । त्यसै पनि शरीरमा थोरै एसीको प्रभाव देखिन थालेको छ ।’

ओमान एयरमा करियर बनाएर त्यो भन्दा ठूला जहाज कम्पनीमा काम गर्न पनि जाँदा रहेछन् । सुमिकाका साथी कृष्टिना अष्ट्रेलिया लागिन् । सोफिया चिमोरिया युनाईटेड एयरमा काम पाएर अमेरिका उडिन् । रमिला श्रेष्ठ चाहिँ नेपाल फर्किइन् । प्रसार योगी, बबिता राई, शिष्मा भण्डारी, शितल मास्के उनका अरु साथी हुन् । यिनै मध्येका कति नेपाली त क्याविन क्रू जन्माउने प्रशिक्षक नै बनिसके ।

सुमिका अहिले ओमान एयरमा क्याविन डाइरेक्टर भएकी छन् । यो पद क्याविन क्रूको कमाण्डर हो । कमाण्डर हुन कम पापड बेल्नु परेको थिएन् । दिनरात पढेर लिखितमा नाम निकालिन । अन्तर्वार्ताको अग्निपरीक्षा पनि यसरी नै पार गरिन् । जसमा देश विदेशका १ सय २० प्रतिस्पर्धी थिए । सुमिकालाई पद र पैसाले पीछा गर्दै गएको छ । नयाँ नयाँ अवसरका खोजीमा अझै पनि उनको आँखा विचरण गरिरहन्छ । विगत विर्सनु, वर्तमानलाई प्रचुर उपयोग गर्नुमा उनको रुचि छ । त्यसैले भविष्यसंग लिनुदिनु केही छैन् । वर्तमान राम्रो बनाउन सकियो भने भविष्य स्वतः बन्छ भन्ने उनको ठम्याई छ।

सधैं विदेश बसेर काम गर्न सकिन्न भन्नेमा निश्चिन्त सुमिका ५,७ वर्षपछि फर्किएर आफ्नै देशमा कुनै व्यापार व्यवसाय गर्ने सोचमा छिन् । ‘विदेशको जागिर बल, बैंस हुन्जेल मात्र हो । गर्ने त आफ्नै भूमिमा हो । राजनीतिक नेतृत्वले भाषणको साटो आफ्नै देशमा काम गर्ने उचित वातावरण मिलाई दिए हुन्थ्यो ।’ सुमिकाको अभिष्ट छ । (नेपालआज)